Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reguły odprawy za redukcję są jasno określone

02 grudnia 2016 | Dobra Firma | Magdalena Ciałkowska

PROCEDURA | Umowa zawarta na czas określony, która rozwiązuje się z upływem czasu, nie kwalifikuje się do rekompensaty finansowej. W takiej sytuacji pracownikom nic się nie należy za zwolnienie.

Nawet jedna osoba zwolniona z przyczyn leżących po stronie firmy zatrudniającej co najmniej 20 pracowników musi dostać rekompensatę finansową za utratę posady. Wymagane to jest zarówno przy likwidacji całej spółki, jak i skasowaniu pojedynczego stanowiska. Zasady wypłaty odpraw finansowych w takich sytuacjach reguluje ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 1474; dalej: ustawa o zwolnieniach).

Dla kogo

Likwidacja stanowiska pracy lub pracodawcy to szczególny typ rozwiązania stosunku pracy uregulowany w ustawie o zwolnieniach. Wystarczy załoga licząca 20 pracowników, aby każdemu zwalnianemu należała się odprawa finansowa. Jeżeli mamy do czynienia z likwidacją firmy, odprawa przysługuje każdemu etatowcowi, któremu wypowiedziano angaż lub zawarto porozumienie stron z powodów leżących po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10614

Wydanie: 10614

Spis treści
Zamów abonament